ZWCAD 2025 wprowadził nowe narzędzie do automatycznego rysowania obiektów CAD takich jak linie, polilinie, łuki itp. z obrazów rastrowych.

Przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób działa wektoryzacja w ZWCADzie i jak wiele potrafi

Na wstępie warto zaznaczyć, że narzędzie to dostępne jest w podstawowej wersji w programie ZWCAD 2025 Professional i MFG, natomiast istnieje również bardziej rozbudowana wersja do zakupu osobno.

W tym artykule jednak przyjrzymy się temu, co oferują bazowe wersje naszych programów CAD.

 

Przygotowanie gotowego rysunku do wydruku jest jednym z ważniejszych zadań, przed jakimi stają projektanci. Przyjrzymy się w tym artykule temu, w jaki sposób przygotować arkusz ZWCADa przed wydrukiem poprzez odpowiednie ustawienia drukowania, papieru czy orientacji

Mając narysowany projekt w przestrzeni modelu, kluczowe jest jeszcze przygotowanie go do przesłania dalej, publikacji czy po prostu do wydruku — zarówno w formacie PDF, jak i na prawdziwym papierze. Odpowiednimi przestrzeniami do tego są oczywiście Arkusze, których w ZWCADzie można stworzyć dowolną ilość. W tym artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób odpowiednio przygotować takie przestrzenie, jak korzystać z rzutni czy orientacji rysunku oraz jakie ustawienia papieru wybrać.

Zapraszam.

 

Ortofotomapa to popularny rodzaj obrazu rastrowego, wykorzystywany głównie przez geodetów i projektantów terenu.

Zobaczmy jak wstawić mapę do najnowszej wersji naszego programu CAD - ZWCAD 2025

Na początek powiedzmy sobie czym jest ortofotomapa. Jest to rastrowy obraz powierzchni terenu, powstały w wyniku przetworzenia zdjęć lotniczych lub satelitarnych. Ten rodzaj podkładu jest często wykorzystywany przy analizach terenu projektowanego.

Teraz w ZWCAD 2025 Professional mamy możliwość wczytywania takiej ortofotomapy bezpośrednio z serwerów internetowych.

 

Co będzie nam potrzebne do wstawienia ortofotomapy

Potrzebny będzie ZWCAD 2025 oraz rysunek CAD z mapą, do jakiej chcemy wstawić ortofotomapę.

W tym artykule korzystam z mapy Polski utworzonej za pomocą naszej nakładki dla geodetów ZWGeo.

 

Zachęcam również do pobrania naszej mapy i wczytania do ZWCAD - Pobierz teraz plik dwg - granice Polski w układzie 1992 - ZWGeo

ZWCAD MFG 2025 oferuje dostęp do biblioteki elementów Advanced Part Library

ZWCAD MFG 2025 jest programem CAD z bibliotekami i narzędziami dla inżynierów mechanicznych.

Jest on niezwykle przydatny dla inżynierów i projektantów, którzy poszukują efektywnych narzędzi do tworzenia precyzyjnych projektów. Advanced Part Library to jedna z kluczowych funkcji tego oprogramowania, umożliwiająca dostęp do szerokiej gamy gotowych obiektów, takich jak śruby, nakrętki, czy inne standardowe elementy konstrukcyjne. Dzięki temu użytkownicy naszego programu CAD mogą zaoszczędzić czas potrzebny na ręczne tworzenie tych detali oraz mieć pewność co do ich poprawności i zgodności ze standardami branżowymi.

Co więcej, taką bibliotekę można łatwo poszerzyć o własne obiekty albo wymiary i na tym się skupimy w następnych akapitach.

W tym artykule opowiemy jak wstawiać części z biblioteki oraz dodawać własne elementy.

 

Spis treści o bibliotech w ZWCAD MFG 2025:

Praca na warstwach jest podstawowym elementem każdego projektu CAD, w związku z tym warto nauczyć się, w jaki sposób efektywnie zarządzać warstwami. ZWCAD 2025 oferuje wiele narzędzi, które ułatwiają to zadanie

Będę się posługiwał najnowszą wersją ZWCADa, mianowicie 2025, jednak większość z dostępnych funkcji do zarządzania warstwami nie zmieniła się w ostatnich latach. Można więc śmiało wykorzystać podobne rozwiązania w swojej wersji programu CAD.

 

Warstwy w przygotowanym rysunku CAD

Obrazy rastrowe są popularnym rodzajem plików wykorzystywanych w rysunkach CAD.

Przyjrzymy się więc podstawowym narzędziom do ich edycji w ZWCADzie takich jak przycinanie, wyświetlanie ramki i odwracanie przycięcia. 

ZWCAD 2025 oferuje wiele narzędzi do edycji odnośników rastrowych. Wykorzystywać będziemy narzędzia dostępne w zakładce Wstaw w panelu Obrazków.

 

Menu wstawiania i edycji odnośników rastrowych w ZWCADzie 2025

 

Program ZWCAD oferuje zaawansowane narzędzie do wyciągania wartości i wyodrębniania danych z rysunku. Czym jest i jak działa DATAEXTRACTION?

Ekstrakcja danych to proces wyodrębniania istotnych informacji i danych z rysunków CAD, umożliwiający ich dalsze wykorzystanie i analizę.

W przypadku polecenia DATAEXTRACTION w naszym ZWCADzie można precyzyjnie wyciągnąć kluczowe parametry geometryczne, tekstowe czy tabelaryczne z rysunków 2D i 3D. Dzięki temu inżynierowie, architekci oraz projektanci mogą efektywniej zarządzać danymi, szybko tworzyć raporty lub generować listy materiałowe. Tak wyciągnięte wartości można umieścić na rysunku lub w pliku zewnętrznym.

Ekstrakcja danych z rysunku CAD to nie tylko oszczędność czasu, ale także eliminacja błędów wynikających z ręcznego przepisywania informacji. W dzisiejszych czasach, gdzie precyzja i efektywność są kluczowe, narzędzia do ekstrakcji danych stanowią nieocenione wsparcie dla profesjonalistów zajmujących się projektowaniem technicznym.

 

DATAEXTRACTION na przykładzie

Spójrzmy sobie na działanie funkcji w naszym ZWCADzie. Mam tutaj przygotowany rysunek CAD z planem miasta zawierający różne warstwy, obiekty czy tekst.

Rzućmy na niego okiem:

W tym artykule opiszemy jak używać osobnych ustawień warstw dla każdej rzutni

W programie ZWCAD od wersji 2021 możemy ustalić inny wygląd warstw dla każdej rzutni w przestrzeni papieru

Dzięki temu dla jednego projektu w przestrzeni modelu, możemy utworzyć kilka różnych widoków w przestrzeni papieru, np. na jednej rzutni zaznaczyć instalację elektryczną, a na drugiej sanitarną.

 

ustawienia warstw w rzutni

 

Na początek kilka słów wprowadzenia

Warstwy w programach CAD służą do łatwego zarządzania grupą obiektów. Możemy zapisywać różnego rodzaju aspekty rysunku na odpowiednio przygotowanych warstwach, żeby łatwiej i wygodniej rysować. Prostym przykładem może być umieszczanie wymiarów na osobnej warstwie i w osobnym kolorze, tak by się one wyróżniały, ale też by można je było łatwo wyłączyć.

Nim jednak przejdziemy do dzisiejszego tematu, proszę zapoznać się z jednym z naszych artykułów, w którym omawiamy podstawy pracy z warstwami na rysunku CAD.

Do zarządzania warstwami w ZWCADzie służy menedżer warstw, który jest dostępny ze wstążki jako funkcja Właściwości warstwy albo poprzez polecenie WARSTWA.

 

Czym dokładnie są xrefy albo inaczej odnośniki w ZWCADzie i jak działają? W poniższym artykule przyjrzymy się ich zastosowaniu i odkryjemy kilka sekretów

Zacznijmy oczywiście od omówienia sobie czym są owe xrefy. Są to inaczej nazywane odnośniki zewnętrzne, czyli obiekty wstawione do rysunku CAD w dosyć specyficznej formie. Są one umieszczane jako całość, podobnie jak blok, jednak nie podlegają edycji. Polecam w ramach wstępu zapoznać się z naszym artykułem o odnośnikach w ZWCADzie, który można przeczytać tutaj.

Żeby umieścić taki odnośnik na rysunku, należy wejść do menu Wstaw i wybrać Odnośnik DWG z rozwijalnej listy. Przykład odnosi się do ZWCADa 2025, jednak w poprzednich wersjach wyglądało to dosyć podobnie.

 

Menu wstawienia odnośnika DWG w ZWCADzie 2025

 

 

W ramach dzisiejszego ćwiczenia wstawimy sobie rysunek DWG do pustego pliku właśnie w formie odnośnika. Może się to wydawać zastanawiające, jednak zaraz sobie wytłumaczymy z czym się to wiąże.

Publikowaliśmy już kilka artykułów odnośnie parametryzacji bloków w ZWCADzie 2024. Tym razem spróbujemy rozbudować stół o wszystko co się da

Nie będę się zatem skupiał na omówieniu szczegółów tego, czym są bloki parametryczne, jak działają i do czego je wykorzystać. Wspomnę natomiast, że Flexibloki, czyli bloki parametryczne, zostały dodane w tej formie w najnowszej wersji programu, ZWCADzie 2024 - zarówno w wersji Standard, jak i Professional.

 

Zaczynamy od narysowania stołu

Moim planem jest stół wraz z kilkoma krzesłami, najlepiej w różnej konfiguracji i rozmiarze. Pobawimy się także widocznością stanów obiektów.

Jednak najpierw potrzebujemy bazowy blok.

ZWCAD 2025 - ceniona alternatywa CAD
ZWCAD to znakomita alternatywa dla znanego programu CAD. Obsługuje zarówno pliki DWG jak i DXF również w najnowszym formacie. Dostępna jest licencja komercyjna bezterminowa z dobrowolnymi aktualizacjami. Już teraz możesz pobrać program i pracować. 30 dni testów z pełną funkcjonalnością, a później program CAD zamieni się w szybką przeglądarkę plików z możliwością tworzenia rysunków do 1000 obiektów.  

Kupuję program Kupuję aktualizacje 

 Pobierz ZWCAD 2025 PL  Pobierz ZWCAD 2025 EN