Dzięki darmowej nakładce ZWGis praca na mapach będzie jeszcze prostsza

Geodeci pracujący na ZWCADzie mogli już mieć styczność z naszą nakładką ZWGeo. Niedawno rozbudowaliśmy ją o ogromny pakiet funkcji związanych z bazą obiektów topograficznych BDOT500, o czym można poczytać np. tutaj.

ZWGis to prostsza, ale darmowa, wersja ZWGeo, która umożliwia import różnego rodzaju danych GIS w postaci obiektów CAD. Począwszy od podkładów mapowych z serwerów WMS i OpenStreetMap po import danych i obiektów jak np. SHP, GML, WFS. I tym ostatnim się zajmiemy w tym artykule.

  

Czym jest WFS i skąd pobierać dane CAD?

WFS jest właściwie sposobem udostępniania danych przestrzennych, które można pobrać bezpośrednio do rysunku CAD w postaci wektorowej. W tym celu należy skorzystać z odpowiedniego narzędzia oraz mieć dostęp do otwartego serwisu, który obsługuje zapytania o takie dane i metadane. 

Jednym z takich serwisów jest geoportal Mikołowski, który udostępnia dane swojego powiatu na tej stronie. To właśnie z niego skorzystamy w dzisiejszym ćwiczeniu. Pobrane dane są zwracane w formacie GML i zawierają działki i ich identyfikatory. 

W nakładce ZWGis funkcja do pobrania danych znajduje się w panelu GML:

 

Import WFS w nakładce ZWGis

 

 

Korzystanie z narzędzia

W tym artykule korzystam z mapy Polski pobranej dzięki ZWGeo bezpośrednio do ZWCADa. Rysunek jest już zorientowany na układ odniesienia 1992, a w samym projekcie mam nie tylko granice kraju i województw, ale także powiatu m.in. Mikołowskiego. Z podobnej mapy korzystaliśmy w artykule odnośnie wstawiania podkładu rastrowego, który można przeczytać w tym miejscu. Zachęcam do pobrania mapy i sprawdzenia samemu.

 

Mapa polski w rysunku CAD

  

Uruchamiam więc na początku wspomnianą już wcześniej funkcję WFS_IMPORT

 

Wstawianie danych WFS dzięki ZWGis

 

 

Adres serwera WFS należy podać własny. Wspominałem wcześniej o portalu, który taką usługę oferuje. Po wejściu na ich stronę podany jest adres wraz z zapytaniem, jaki należy wstawić do programu.

http://mapa.mikolowski.pl/map/geoportal/wfs.php?SERVICE=WFS&REQUEST=GetCapabilities

Po wklejeniu adresu zobaczymy dane, jakie można pobrać. Bardzo ważne jest okienko na samym dole, które prawie zawsze będziemy chcieli zaznaczyć. Powoduje ono zamienienie współrzędnych X z Y, dzięki czemu dane będą zgodne z naszym rysunkiem.

Po kliknięciu na Wstaw ZWCAD poprosi nas o wskazanie obszaru, na jakim nakładka umieści wybrane obiekty. 

 

Zakres wstawiania danych WFS

 

Jak widzimy obszar jest wyraźnie zaznaczony, więc łatwo się zorientować.

Tak wyglądają przykładowo wstawione budynki i działki:

 

Import WFS w użyciu dzięki nakładce ZWGis

 

 

A tak same budynki:

 

Import danych budynków w nakładce ZWGis

 

 

Tak wstawione obiekty CAD w ZWCADzie mają formę punktów lub polilinii. Wstawiane są na wybranej warstwie i są w pełni edytowalne

Należy także wspomnieć, że serwer z którego pobieramy dane może nie być zawsze aktywny. Możliwe są opóźnienia albo chwilowe braki reakcji jeśli serwer jest obciążony.

 

Pobranie aplikacji

Zachęcam do pobrania i przetestowania nakładki ZWGis do ZWCADa Professional. Można również przetestować ZWGeo przez 30 dni by sprawdzić, czy pozostałe funkcje nakładki okażą się przydatne.

 

Pobierz ZWGis 2025 Pobierz ZWGeo 2025

 

ZWCAD 2025 - ceniona alternatywa CAD
ZWCAD to znakomita alternatywa dla znanego programu CAD. Obsługuje zarówno pliki DWG jak i DXF również w najnowszym formacie. Dostępna jest licencja komercyjna bezterminowa z dobrowolnymi aktualizacjami. Już teraz możesz pobrać program i pracować. 30 dni testów z pełną funkcjonalnością, a później program CAD zamieni się w szybką przeglądarkę plików z możliwością tworzenia rysunków do 1000 obiektów.  

Kupuję program Kupuję aktualizacje 

 Pobierz ZWCAD 2025 PL  Pobierz ZWCAD 2025 EN