Zachęcamy do zapoznania się z nowościami w ZWCAD 2026!

Z przyjemnością publikujemy opis nowości w ZWCAD 2026 oraz linki do pobrania wersji testowej.

W najnowszej wersji naszego programu CAD między innymi wprowadziliśmy parametryzację (możliwość ustawiania relacji geometrycznych), dodatkowy pasek narządzi Toolbox, inteligentne wyszukiwanie elementów i zamianę ich na bloki. Dodaliśmy inteligentne wymiarowanie oraz szybkie oznaczanie osi symetrii.

 

Wydanie wersji oficjalnej ZWCAD 2026 planowane jest na 8 maja 2025 roku.

 

Pobierz teraz ZWCAD 2026 Beta i pracuj 60 dni! 

Wersja beta będzie działać przez 60 dni od czasu instalacji.

 

Pobierz ZWCAD 2026 Beta PL   Pobierz ZWCAD 2026 Beta EN 

 

 

Szczegółowy opis nowości w ZWCAD 2026:

  1. Parametryzacja.
  2. ZWCAD Toolbox.
  3. Usprawnienia w blokach.
  4. Inteligentne drukowanie.
  5. Wyszukiwanie.
  6. Inteligentne funkcje.
  7. Wymiarowanie.
  8. Linie środkowe.
  9. Mniejsze zmiany i poprawki.

 

 

Parametryzacja

ZWCAD 2026 został rozbudowany o obsługę wiązań geometrycznych i wymiarowych (parametrów) do kształtów geometrycznych 2D i flexibloków. Użytkownicy mogą teraz tworzyć połączenia pomiędzy różnymi fragmentami obiektów, dzięki czemu mogą szybko i sprawnie tworzyć nowe warianty części i komponentów.

Parametryzacja dostała swoją zakładkę na wstążce:

 

 

 

Podczas edycji bloku widać zmienioną wstążkę, która jest rozbudowana o nowe kategorie:

 

Parametryzacja podczas edycji bloku

 

 

Został również dodany Menadżer parametrów, w którym widać obecne wiązania i parametry. 

 

Menedżer parametryzacji w ZWCADzie 2026

 

 

Bloki zrobione w poprzedniej wersji programu są automatycznie aktualizowane do nowej wersji, a zrobione w nich parametry są widoczne w Menadżerze.

Dodano też specjalne menu, które umożliwia ustawienia tworzonych wiązań:

 

Menu wiązań parametrycznych w ZWCADzie 2026

 

 

ZWCAD Toolbox

Kolejną nową funkcją w wersji 2026 jest ZWCAD Toolbox. Jest to zbiór popularnych funkcji, związanych np. z warstwami, wymiarowaniem czy tekstem. 

Domyślnie panel ZWCAD Toolbox jest zadokowany po lewej stronie programu, ale można go bez problemu przenosić.

 

Dokowanie panelu

 

 

Po przesunięciu panelu w stronę krańca okna programu pojawią się strzałki, które umożliwią wygodne przyczepienie programu do odpowiedniego miejsca.

 

Pasek narzędzi ZWCAD Toolbox

 

 

Tak wygląda zadokowany pasek. ZWCAD Toolboxa można wyłączyć wskazaną ikoną na samej górze programu.

A co tak właściwie daje ten panel? Umożliwia wygodny dostęp do bardzo wielu funkcji, które normalnie są umiejscowione w swoim własnym menu albo w innych zakładkach.

Tak wygląda rozwinięte menu warstw w ZWCAD Toolboxie:

 

Warstwy na pasku ZWCAD Toolbox

 

 

Możemy oczywiście otworzyć menu opcji i wybrać, które z nich mają być aktywne. Można zmienić sposób wyświetlania funkcji czy przypisać własne skróty klawiszowe.

 

Konfiguracja ZWCAD toolboxa

 

 

Usprawnienia w blokach

ZWCAD 2026 poprawił wiele aspektów pracy z blokami, w tym lepsze wyświetlanie, maskowanie, kompatybilność z AutoCADem czy edytowanie atrybutów.

Dodano funkcję EDYCJAPODKUR, która umożliwia edycję atrybutu jednym przyciskiem. Można również kliknąć dwukrotnie na atrybut z wciśniętym klawiszem Ctrl, aby edytować atrybut bezpośrednio.

 

Szybka edycja atrybutów

 

 

Widzimy tutaj jak wygląda otwarcie standardowego edytora atrybutów i z wciśniętym przyciskiem Ctrl.

Dodano również funkcję CHGBNAME, która umożliwia zmianę nazwy bloku.

 

Zmiana nazwy bloku w ZWCADzie 2026

 

 

Poprawiono również kompatybilność z innymi programami CAD w kontekście flexibloków. Są one teraz rozpoznawane i w pełni działające bez potrzeby konwertowania w innych programach CAD. Otwieranie rysunków z poprzedniej wersji programu automatycznie dostosuje flexibloki do najnowszego standardu.

 

Informacja o nowych flexiblokach w ZWCADzie 2026

 

 

Otworzenie flexibloka w ZWCADzie 2025 sprawi, że nie będzie on edytowalny, za to można będzie korzystać z jego parametryczności.

 

Inteligentne drukowanie

Funkcja Smart Plot została mocno rozbudowana w najnowszej wersji naszego programu CAD. Zmieniono wygląd funkcji i interfejsu oraz dodano rozpoznawanie ramek obrazów w rysunku, ich wyszukiwanie, a także drukowanie wsadowe arkuszy w skali. Dodano również kolejność drukowania i poprawiono jakość wydruków w odcieniach czerni oraz z plików PDF i DWF. Nowa wersja funkcji jest również kompatybilna z formatem PC3.

 

Nowe inteligentne drukowanie z modelu

 

 

 

Rysunek w modelu z ramkami

 

 

Mając przygotowany rysunek w modelu, wystarczy umieścić na nim ramki, które będą ograniczeniem tego, co ma być na wydruku. ZWCAD umożliwia wiele metod wybierania takich ramek, czy to po blokach, czy warstwach.

 

Model podzielony na ramki do drukowania

 

 

W zależności od własnych ustawień, program może dobrać odpowiednią skalę dla wydruku czy rozmiar papieru. Możemy też zbiorczo albo pojedynczo przypisać np. styl wydruku. Jeśli wybierzemy konkretny format papieru, funkcja dostosuje automatycznie skalę.

Możemy też otworzyć ustawienia zaawansowane albo menu nazewnictwa, by dopasować potrzebne aspekty.

 

Ustawienia inteligentnego drukowania

 

 

Można także skorzystać z opcji podzielenia rysunku, by narzędzie zapisało wybrane przez nasz obszary do osobnych plików w formie bloków.

 

Podzielenie rysunku w modelu

 

 

Tak wygląda przykład rysunku, podzielonego na 4 ramki:

 

Podzielony rysunek z podglądem

 

 

Możemy przygotować sobie takie ramki wcześniej i dodać je do swojej bazy, albo zaimportować.

 

Wyszukiwanie

ZWCAD 2026 bardzo mocno rozwinął opcję wyszukiwania obiektów i tekstu w projekcie. Skrót klawiszowy Ctrl+F otworzy teraz znane i sprawdzone okno do wyszukiwania i podmieniania tekstu.

 

Znajdź i zamień w ZWCADzie 2026

 

 

Rozbudowano również mocno funkcję SMARTSEL, która pozwala teraz na wygodniejsze zarządzanie wieloma atrybutami podczas wyszukiwania obiektów CAD.

 

Nowy panel funkcji SMARTSEL

 

 

Dodano również nowy panel w zakładce Narzędzia:

 

Nowy panel wybierz

 

 

Znajdziemy tutaj wiele przydatnych narzędzi takich jak np.: Wybierz podobne obiekty, Inteligentny wybór, Wybór selektywny czy nowo dodany Wybór łańcuchowy.

 

Inteligentne funkcje

ZWCAD 2026 ma wbudowanych wiele nowych funkcji, które opierają się na pracy SI. Jednym z takich narzędzi jest panel Dopasowanie z zakładki Inteligentne na wstążce.

 

Nowa funkcja zbiorczego tworzenia bloków

 

 

Jak widzimy, funkcja umożliwia konwersję obiektu do bloku oraz zastąpienie wszystkich podobnych obiektów tym właśnie blokiem. Można wybrać stopień podobieństwa, by ZWCAD sam określił, które obiekty są wystarczająco podobne by je zamienić. Kiedy już zostaną zaznaczone, można ręcznie odznaczyć jakieś obiekty, które wtedy nie zostaną zamienione.

Dodano również opcję zliczania obiektów CAD, w prosty i wygodny sposób. Wystarczy dodać obiekty do odpowiedniego menu i ZWCAD sprawdzi ile jest podanych obiektów w rysunku. Można również stworzyć takie zestawienia za pomocą przycisku Utwórz tabelę.

 

Zliczanie obiektów w ZWCADzie 2026

 

 

 

Wymiarowanie

W najnowszej wersji naszego programu CAD usprawnione zostało również polecenie do wymiarowania oraz opcje z wymiarami właśnie związanymi. Spójrzmy dla przykładu jak teraz wygląda funkcja WYMIAR:

 

Nowe dynamiczne wymiarowanie

 

 

Bez wybierania kolejnych funkcji możemy łatwo dostosować potrzebny rodzaj wymiaru do obiektu CAD. Wystarczy kliknąć na obiekt i w zależności od ustawienia myszy dobrany zostanie inny rodzaj wymiaru.

Funkcja działa jeszcze lepiej, kiedy weźmiemy pod uwagę stosowanie jej wielokrotnie z rzędu.

 

Wymiarowanie kilku obiektów w ZWCADzie 2026

 

 

Widzimy jak raz wybrana funkcja umożliwia opisywanie wielu obiektów po kolei. Dodatkowo w wierszu polecenia mamy na każdym kroku podpowiedzi i konkretne opcje, jakie możemy chcieć zastosować.

Za pomocą zmiennej DIMLAYER możemy ustalić, do jakiej warstwy będą przypisywane pomiary.

Dodano także polecenie OBJECTDIMENSION, które po uruchomieniu i wskazaniu obiektu zwymiaruje je.

 

Szybkie wymiarowanie w ZWCADzie 2026

 

 

Funkcja DIMMERGE umożliwia łączenie kilku wymiarów obok siebie w jeden. ZWCAD zapyta wtedy czy usunąć wymiary składowe czy nie.

 

Funkcja DIMMERGE

 

 

Linie środkowe

Dodano również panel do tworzenia linii środkowych i znaczników środka. Dzięki niemu można w prosty i szybki sposób narysować takie właśnie oznaczenia.

 

Linie wymiarowania w nowym ZWCADzie

 

 

Po kliknięciu na 2 różne linie po włączeniu funkcji Linia środkowa zostanie narysowana przerywana linia pomiędzy nimi. Podobnie jest w przypadku Znacznika środka, tam oznaczenie zostanie stworzone po kliknięciu na okrąg.

Tak stworzona linia ma swój własny typ (Linia środkowa) i może być w prosty sposób edytowana poprzez specjalne uchwyty.

 

Uchwyty linii wymiarowania

 

 

Mniejsze zmiany i poprawki

Wprowadzono interaktywne słowa kluczowe w wierszu polecenia, dzięki czemu można wskazywać kolejne kroki polecenia zarówno myszką jak i klawiaturą.

 

Wybór polecenia myszką lub klawiszem

 

 

Poprawiono komfort użytkownika dzięki drobnym zmianom w kontraście, kolorze podświetlenia oraz antyaliasingu. W efekcie obraz powinien być bardziej przyjazny dla oka i bardziej intuicyjny. Łatwiej też będzie teraz rozpoznawać zaznaczone obiekty CAD, które nachodzą na inne fragmenty rysunku.

Wyświetlanie zaznaczonej linii w ZWCADzie 2025:

 

Linia w ZWCADzie 2025

 

 

Wyświetlanie zaznaczonej linii w ZWCADzie 2026:

 

Linia w ZWCADzie 2026

 

 

Znacznie poprawiono kompresje plików PDF i DWF generowanych przy pomocy ZWCADa 2026 - bardziej skomplikowane pliki są nawet o połowę mniejsze. W przypadku drukowania do formatu PDF dodano nową opcję, która umożliwia lepszą kompresję kosztem jakości.

 

Wybór jakości drukowania w ZWCADzie 2026

 

 

Co więcej, nowa wersja programu obsługuje pliki konfiguracyjne PC3 i PMP.

Dodano funkcję LAYSWITCH, która umożliwia dodawanie własnych skrótów dla warstw.

 

Nowa funkcja LAYSWITCH

 

 

Można dzięki temu przenosić obiekty na określoną warstwę albo po prostu ją zmieniać. Dodane polecenia będą obsługiwane przez ZWCADa i będą działały zgodnie z wybraną opcją.

 

W dużym stopniu poprawiono również wyświetlanie rysunków 3D. W przypadku rysunków 3D z ponad 1 milionem trójkątnych faset, wykorzystanie pamięci graficznej jest mniejsze o ponad 30%. Bardzo poprawiono również wydajność podczas otwierania grafik, zapisywania, zamykania i podczas przeglądania rysunków 3D. Największą jednak poprawę zanotował proces edycji - aż o 90%.

 

Poprawiono kompatybilność z innymi programami oraz układami współrzędnych, dzięki czemu ZWCAD obsługuje już ponad 900 układów. Od teraz można dodawać znacznik geolokalizacji do obiektów w rysunku. Taki znacznik może zawierać współrzędne oraz inne informacje, np. opis czy geometrię.

 Współrzędna geograficzne w ZWCAD