Odświeżenie i regeneracja rysunku
Podczas pracy nad rysunkiem może się zdarzyć, że po wypełnieniu polecenia zostaną jakieś niechciane elementy. Można się ich łatwo pozbyć za pomocą polecenia PRZERYS albo wybierając opcje Zregeneruj z zakładki Widoki.
Informacje o wartościach na rysunku są przechowywane w bazie danych, co daje bardzo wysoki poziom precyzji. Czasami jednak rysunek musi być przeliczony albo zregenerowany, żeby wyświetlić wszystkie wartości dokładnie w ich miejscach na rysunku. Jest to robione automatycznie, możesz to jednak zrobić ręcznie za pomocą polecenia REGEN albo REGENALL dla wszystkich okien.
Zbliżenie i oddalenie
Za pomocą polecenia ZOOM można zbliżać lub oddalać obraz wedle swoich potrzeb. Polecenie to nie zmienia wielkości obiektów w rysunku, jedynie przybliżenie do nich. Kursor zmienia się wtedy na szkło powiększające, które pozwala zbliżać się do obrazu. Najprostszą metodą obsługi funkcji ZOOM jest jej panel, na którym można używać funkcji powiększenia i pomniejszenia, które zmieniają widok na ekranie o połowę.
Można także zbliżać obraz za pomocą tworzenia okna, albo kółka myszki. Także dostępna jest funkcja dynamicznego przybliżania, znajduje się ona w panelu Widok - Powiększenie - Dynamiczne.
Zbliżanie za pomocą okna jest dostępne w zakładce Widok - Powiększenie - Okno. Wystarczy wybrać pierwszy i drugi róg obszaru, który ma zostać powiększony. W tej samej zakładce możesz także użyć funkcji Poprzedni, żeby cofnąć do poprzedniego widoku. Zapamiętywane jest aż 25 widoków.
Zbliżanie do konkretnej skali
Możesz zwiększyć albo zmniejszyć skalę obrazu po użyciu funkcji ZOOM. By to zrobić, wpisz liczbę, która będzie odpowiadała docelowej skali. Dla przykładu skala 2 podwoi wielkość obiektu, a 0,5 pomniejszy widok o połowe. Po wybraniu polecenia ZOOM należy nacisnąć S jak skala i wpisać współczynnik, oraz potwierdzić Enterem. Dodatkowo można rozbudować ten proces o lokalizacje centrum widoku. W tym celu w poleceniu ZOOM należy wybrać C jak centrum, po czym wybrać na ekranie miejsce, które stanie się centrum oraz podać współczynnik skali do obrazu.
Wskazywanie całego obszaru
Po uruchomieniu funkcji ZOOM, opcja Zakres obejmuje wszystkie elementy projektu na jednym ekranie, największe jak to tylko możliwe. Podobnie działa opcja Wszystko, dopasowując widok by był jak największy, ale koniecznie obejmował wszystkie elementy.
Pan
Polecenie NFRAGM pozwala na przesuwanie widoku, tak samo, jak wciśnięcie scrolla myszki. Funkcja ta w żaden sposób nie modyfikuje obiektów ani skali rysunku - jedynie przesuwa punkt widoku.
Wyświetlanie wielu widoków w obrazie
Obszar rysowania można podzielić na kilka mniejszych widoków stycznych ze sobą, przedstawiających ten sam projekt, jednak jeden z nich musi być tym głównym. Standardowo projekt otwiera się w jednym oknie, jednak można go podzielić na kilka rzutni. Dodatkowo można otworzyć kilka projektów. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza w większych rysunkach i pozwala oszczędzić czas na poprawkach, które łatwiej zobaczyć przy kilku perspektywach.
Na rzutniach możesz wykonywać takie operacje jak.:
- włączenie siatki i LUW, Pan i ZOOM,
- zapisywanie LUW na każdym z widoków, zwłaszcza przydatne w 3D,
- wykonywanie poleceń pomiędzy rzutniami,
- zapisanie na przyszłość używanego ustawienia.
Poniżej kilka przykładów ustawień domyślnych.
Żeby wybrać aktywną rzutnie wystarczy na nią kliknąć, a wskaźnik zmieni się na celownik - w pozostałych przypadkach będzie to zwykły kursor. Najprostszym sposobem rezygnacji z rzutni jest uruchomienia funkcji i wybrania pojedynczego widoku.
Praca na wielu rysunkach
ZWCAD wspiera pracę na wielu rysunkach jednocześnie, umożliwiając kopiowanie, przenoszenie obiektów i inne działania pomiedzy nimi.
Nowe okna z rysunkami można otworzyć na trzy sposoby:
- sąsiadujące poziomo,
- sąsiadujące pionowo,
- kaskadowo.
Zapisywanie i odzyskiwanie widoków
Możesz zapisywać swoje widoki pod dowolnymi nazwami i przełączać się pomiędzy nimi zgodnie ze swoimi potrzebami. Taki widok ma zachowane takie detale jak np. przybliżenie, lokacje i orientacje. Przywracać można do 10 poprzednich widoków w tej samej sesji, jednak przy zamknięciu rysunku są one zapominane. Jedynym sposobem na to, jest zapisywanie takich widoków w projekcie, dzięki czemu będzie można pomiędzy nimi przełączać. Nie ma limitu ilości zapisywanych widoków.
Podczas zapisywania, zapamiętywane są następujące informacje:
- przybliżenie, punkt centralny,
- lokacje widoku - zakładka Model albo inna,
- widoczne warstwy w momencie tworzenia widoku,
- Lokalny Układ Współrzędnych,
- perspektywa 3D,
Za pomocą polecenia -WIDOK można wykonać wiele operacji, jak np. zapisywanie, przywracanie czy usuwanie widoku, albo zapisywanie okna. Całość dostępna jest też w odpowiedniej zakładce.