Przegląd warstw
Warstwy w programie są jak przezroczyste arkusze nakładane na siebie, dzięki którym można łatwo rozdzielać informacje. Każdy obiekt narysowany w programie należy do jakiejś warstwy, a ich widoczność można włączać i wyłączać. Jeśli taka warstwa zostanie wyłączona, to obiekty na niej się znajdujące nie są wyświetlane ani nie pokazują się w druku.
W przypadku kiedy obecnie używana warstwa jest wyłączona, wciąż można na niej rysować, a obiekty pojawią się jak tylko warstwa zostanie włączona. Istnieje także opcja zamrożenia warstwy — wtedy także obiekty nie są wyświetlane ani drukowane, ale dodatkowo nie wpływają w żaden sposób na elementy rysunku i nie podlegają regeneracji. Nie można zamrozić obecnej warstwy.
Można także zablokowywać albo odblokowywać warstwy. Obiekty na takiej zablokowanej warstwie będą widoczne na wydruku i są widoczne w rysunku, ale nie można ich edytować. Chroni to elementy na tej warstwie przed przypadkową edycją.
Każda warstwa ma przypisany kolor, rodzaj linii i jej szerokość. Niektóre także styl wydruku. Wszystkie nowo powstające obiekty będą miały właśnie kolor, rodzaj i szerokość linii zgodne z ustawieniami warstwy.
Tworzenie nowych warstw
Nie ma limitu co do ilości warstw w rysunku, więc możesz używać ile tylko chcesz żeby zachować przejrzystość projektu. Przy tworzeniu nowej warstwy, domyślnym kolorem jest biały (albo czarny, zależy od ustawień systemowych), linia jest ciągła a warstwa widoczna. Oczywiście zarówno nazwę takiej warstwy możesz zmienić, tak samo, jak jej inne elementy. Nazwa może mieć maksymalnie 255 znaków, a warstwy wyświetlane są w kolejności alfabetycznej.
Żeby stworzyć nową warstwę należy:
- Otworzyć menu warstw, za pomocą polecenia WARSTWY albo klikając Format — Warstwy.
- Kliknąć Nowa warstwa albo Alt+N.
- Wpisać nawę dla warstwy i potwierdzić.
W tym samym menu możesz użyć przycisku Ustaw obecną albo skrótu Alt+C żeby ustawić wybraną warstwę jako obecną.
Usunięcia warstwy można również dokonać z tego okienka, albo za pomocą polecenia CZYŚĆ.
Ustawienia i właściwości warstw
Każdą warstwę można uczynić widoczną albo niewidoczną, wtedy obiekty na niej nie są widoczne i nie będą drukowane. Żeby kontrolować widoczność warstwy naciśnij na symbol pod napisem Włącz.
Ponadto warstwy można zamrażać, do tego celu służy ikona będąca poniżej napisu Zamróź.
Można także blokować warstwy, tak by przypadkiem nie uległy modyfikacji. Taka zablokowania warstwa jest widoczna w rysunku i na wydruku, jednak obiektów na niej nie można modyfikować. Można jednak zmienić jej ustawienia, np. kolor, oraz dodawać nowe elementy. Do kontroli tego elementu możesz użyć symbolu kłódki pod napisem Zablokuj.
Następną wartością jaką można zmienić jest kolor warstwy - należy kliknąć na kwadrat pod napisem Kolor i wybrać nowy.
Kolejnym elementem podlegającym edycji z tego poziomu jest rodzaj linii. Po kliknięciu na nazwę linii otworzy się panel zarządzania liniami. Można wtedy dodać nowe z puli programu, albo wybrać inny wzór, który już w rysunku jest.
Następną wartością, którą można modyfikować jest grubość linii. Domyślnie jest to 0,25 mm.
Jeżeli korzystasz ze stylów wydruku, to tutaj możesz przydzielić je do każdej z warstw. Takie style wprowadzają zmiany do drukowania, ale nie modyfikują obiektów na rysunku. Jeśli natomiast korzystasz ze stylów wydruku zależnych od koloru, to nie możesz zmodyfikować tego elementu.
Filtrowanie i sortowanie warstw
Dzięki filtrowaniu możesz szybciej wyszukiwać konkretne warstwy. Możesz stworzyć kilka filtrów, a w każdym z nich ustawić inne opcje wyszukiwania, jak np. nazwa, szerokość i rodzaj linii, kolor itp.
Wyszukując warstw po nazwach, możesz wpisać fragment słowa i *, dla przykładu wym* - wyszukiwanie rozpocznie się dla nazw warstw zaczynających się na "wym". Możesz także odwrócić wyszukiwanie, tak, by wyszukiwało, po których elementach nie ma w filtrach.
Zapisywanie i przywracanie ustawień warstw
Można w łatwy sposób zapisywać ustawienie warstw w projekcie. Taki zapis obejmuje zarówno stan warstw, np. zablokowane, zamrożone itp. jak i ich właściwości, np. kolor czy właściwości linii. Możesz także zapisać tylko część ustawień, dla przykładu zachowując tylko ustawienia zablokowania, ignorując reszte. Ponadto możesz eksportować warstwy do pliku LAS, tak by je wykorzystać w innym rysunku.
Menadżer ustawień warstw dostępny jest w panelu warstw.
Kolory
Kolor jednostki określa, w jaki sposób jest wyświetlany, oraz drukowany. Jednym z czynników kontrolujących kolor są warstwy. Domyślnie ustawienie to JakWarstwa, oznacza to, że obiekty rysowane w projekcie będą miały ten sam kolor co warstwa. Sam kolor można wybrać z trzech dostępnych paneli: Indeksu koloru, True color oraz Palety kolorów.
W zakładce Indeks koloru jest dostępnych 255 kolorów, ponumerowanych od 1 w górę, dodatkowo są dwa numerowane ustawienia kolorów — JakBlok ma numer 0 oraz JakWarstwa ma numer 256. Wybierając kolor można to zrobić wpisując jego numer (przy wyborze koloru warstwy oczywiście kolor 0 i 256 są niedostępne).
W zakładce True colors jest dostępnych ponad 16 milionów kolorów. Wybrać konkretny można poprzez klikanie na odpowiednim panelu, albo wpisując wartości RGB lub Odcienia, Nasycenia i Rozjaśnienia.
W zakładce Palety kolorów możesz wykorzystać przygotowane schematy kolorów z zewnętrznych źródeł. Takie schematy są zapisane w formacie XML z rozszerzeniem .acb. Żeby stworzyć taką paletę należy:
- Otworzyć edytor XML.
- Stworzyć plik na podstawie poniższego schematu:
<colorBook>
<bookName>Color
book sample</bookName>
<colorPage>
<pageColor><RGB8><red>0</red><green>0</green><blue>0</blue></RGB8>
</pageColor><colorEntry>
<colorName>Orange</colorName>
<RGB8><red>255</red><green>128</green><blue>0</blue></RGB8>
</colorEntry>
<colorEntry>
<colorName>Light
Green</colorName>
<RGB8><red>128</red><green>192</green><blue>128</blue></RGB8>
</colorEntry>
<colorEntry>
<colorName>Gray</colorName>
<RGB8><red>128</red><green>128</green><blue>128</blue></RGB8>
</colorEntry>
</colorPage>
</colorBook>
- Zapisać paletę w formacie XML z rozszerzeniem .acb.
Ustawienia szerokości linii
Grubość linii pozwala odróżnić przeznaczenie danej linii na rysunku, kontrolując jej szerokość zarówno na rysunku, jak i w wydruku. Standardowo każda linia ma trzy opcje: Dymyślnie, JakBlok i JakWarstwa oraz wiele szczegółowych ustawień w milimetrach (albo calach).
Przy rysowaniu linii, program weźmie jej właściwości z ustawień. Jeśli więc zostanie ustawiona szerokość linii 0,3 mm we właściwościach warstwy, to rysując na tej warstwie elementy będą miały taką właśnie szerokość. Warto zaznaczyć, że szerokość mniejsza niż 0,025 mm będzie miała szerokość jednego piksela na rysunku. W przypadku wydruku ta szerokość będzie zależała od możliwości urządzenia.
Wyświetlanie szerokości linii
Szerokość linii jest przydatna przy graficznym przedstawieniu obiektów i informacji. W Modelu zbliżanie i oddalanie rysunku nie zmienia szerokości linii, jest ona zawsze złożona z tej samej ilości pikseli.
Polecenie SZERLIN otwiera panel szerokości linii i pozwala na zmianę skali szerokości linii, taka skala nie wpływa jednak na wydruk. Przycisk Szerokość Linii na pasku na dole ekranu pozwala na przełączanie widoczności szerokości linii.
W Arkuszu widać dokładną szerokość elementów, jaka będzie na wydruku, a skala zmienia szerokość linii. Szerokość linii także tutaj zmienia widoczność grubości obiektów i nie wpływa w żaden sposób na wydruk.
Żeby zmienić szerokość linii dla dowolnego obiektu, wystarczy zmienić właściwość warstwy, przenieść obiekt na inną warstwę albo edytować jego właściwości i ustawić szerokość tylko dla niego. W poniższym panelu można ustawić właściwości linii dla obiektu, który chcemy narysować, jednak jeśli obiekt jest już narysowany, należy wejść w jego właściwości i tam zmienić odpowiednie wartości.
Włączanie i wyłączanie wypełnienia
Możesz ograniczyć czas niezbędny do wyświetlania i drukowania obiektów poprzez wyłączenie wyświetlania wypełnienia w obiektach. Kiedy tak się stanie, to wszystkie obiekty będące wypełnione przybierają formę i drukują się jako obrysy.
Żeby włączyć lub wyłączyć wypełnianie, wejdź w Opcje - zakładka Wyświetlanie - Zastosuj pełne wypełnienie. Ważne by po przełączeniu tej opcji odświeżyć rysunek poleceniem PRZERYS.
Szybki tekst
Fragmenty tekstu, zwłaszcza w dużej ilości, zajmują czas podczas wyświetlania i drukowania. Możesz skrócić ten czas, np. podczas druku testowego za pomocą funkcji Szybki tekst. Sprawia ona, że zamiast drukować/wyświetlać tekst, pojawia się ramka, której celem jest pokazać ile miejsca będzie zajęte przez tekst.
Włączyć tą funkcje możesz wchodząc w Opcje - Wyświetlanie - Pokaż tylko ramkę granicy tekstu. Rysunek zregenerujesz poleceniem REGEN.