Personalizacja środowiska pracy w programie CAD

ZWCAD oferuje wiele możliwości dostosowania programu do indywidualnych potrzeb.

 

Ustawienia interfejsu

Opcje pozwalają na zmianę wielu ustawień zarówno interfejsu, jak i panelu rysowania.

Ustawienia interfejsu obejmują:

  • Automatyczny zapis — oznacza to zapisywanie rysunku w określonych odstępach czasu. Aby włączyć tą opcje należy wpisać wartość (w minutach) w odpowiednie pole w zakładce Otwieranie i zapisywanie
  • Schemat koloru — w zakładce Wyświetlanie można zmieniać motyw programu pomiędzy jasnym a ciemnym.
  • Kolory — w zakładce Wyświetlanie można także zmieniać kolor m.in. tła, dynamicznego wprowadzania, krzyża nitkowego czy linii osi siatki. 
  • Kolor uchwytu — również kolor tego element można zmienić, opcja ta dostępna jest w zakładce Wybieranie.
  • Czcionka — zmiana ustawień czcionki w programie i w polach tekstowych jest dostępna w zakładce Wyświetlanie. Zmiana czcionki nie wpłynie na już gotowe teksty w rysunku. 
  • Ścieżki wyszukiwania — w zakładce Plik jest dostępne wiele opcji na ustawienie domyślnych ścieżek plików pomocniczych takich jak rysunki, czcionki, szablony itp.

 

Ustawianie rozmiaru i pozycji okien lub pasków narzędzi

W programie ZWCAD możesz dostosowywać paski oraz okna za pomocą przeciągania. Tyczy się to zarówno zwykłych pasków narzędzi, jak i zakładki Właściwości, Kalkulator itp. Same paski mogą być umiejscowione w dowolnym miejscu albo przyczepione, wystarczy je przeciągnąć w konkretne miejsce. Można je także powiększać i pomniejszać, jednak po przyczepieniu do bocznej ścianki tracą możliwość edytowania. 

Przeciągając Wiersz polecenia, panel Właściwości albo Centrum projektanta pojawią się opcje przyłączenia do centrum programu, albo bocznych paneli, w innym wypadku okna te będą swobodnie wisiały na rysunku. Wtedy można dowolnie modyfikować ich rozmiar. Natomiast po przyczepieniu do konkretnego miejsca, można zmieniać rozmiar tylko jednej ze stron. 

 

Wyświetlanie poleceń w menu skrótowym

Skrótowe menu pozwala na dostęp do specyficznych poleceń. Wyświetla się ono po kliknięciu prawym przyciskiem na obiekt, pasek, zakładkę itp., a jego opcje są zależne od tego co zostało wybrane. Jeśli zaznaczysz kilka elementów, wyskakujące okienko wyświetli funkcje, które posłużą do edycji tych obiektów. A żeby wyświetlić menu z opcją lokalizacji do konkretnego obiektu należy wcisnąć Shift + prawy przycisk.

 

Wiersz polecenia

Wiersz polecenia to okno, w którym wpisujesz polecenia i wyświetlają się podpowiedzi od programu. Aby go włączyć należy wejść w Narzędzia — Wiersz polecenia. Można go dowolnie przenosić, zmieniać rozmiar i przypinać.

 

Wiersz polecenia w programie ZWCAD

 

Pasek statusu

Jeśli nie korzystasz z Wiersza polecenia, to ważne informacje znajdziesz na pasku statusu. Wyświetla on informacje o wybranym narzędziu albo poleceniu, a także współrzędne, tryby i inne informacje o bieżących ustawieniach. Ponadto daje dostęp do wielu przydatnych funkcji, np. poprzez otwieranie menu skrótowych przy klikaniu prawym przyciskiem myszy na różne tryby. 

 

Pasek statusu i trybów w programie ZWCAD

 

Od lewej strony patrząc mamy tutaj:

  1. Współrzędne kursora.
  2. Tryb skoku.
  3. Wyświetlanie siatki.
  4. Tryb orto.
  5. Śledzenie biegunowe.
  6. Lokalizacja względem obiektu.
  7. Śledzenie lokalizacji.
  8. LUW dynamiczny.
  9. Wprowadzanie dynamiczne.
  10. Szerokość linii.
  11. Pokaż/ukryj przezroczystość.
  12. Wybór selektywny.
  13. Obszar modelu lub papieru.

 

Profile

ZWCAD daje możliwość tworzenia profili dla różnych użytkowników programu, a zmiany w ustawieniach są zapisywane w pliku domyślnym o rozszerzeniu .arg. Dzięki temu można wyeksportować pliki ustawień np. dla konkretnego użytkownika i łatwo się przełączać pomiędzy nimi. 

 

Dostosowywanie interfejsu

Poniższe elementy podlegają personalizacji:

  • przestrzeń robocza,
  • paski szybkiego dostępu,
  • wstążka,
  • paski narzędzi,
  • menu,
  • menu skrótowe, 
  • skróty klawiszowe,
  • pliki LISP,
  • częściowe pliki ustawień.

Za pomocą polecenia CUI, uzyskasz dostęp do panelu modyfikacji ustawień wyżej wymienionych elementów. Dzięki temu można np. dodawać paski, zmieniać ikony albo zmieniać elementy wstążki.