Linia czy polilinia — co jest lepsze?

W poniższym artykule skupimy się różnicach pomiędzy liniami a poliliniami oraz tym jak się pomiędzy nimi przełączać.

Spróbujemy także odpowiedzieć sobie na pytanie, które z tych narzędzi jest lepsze. Jednak na początku musimy sobie określić, co jest czym.

 

Czym jest linia?

Jest jednym z najprostszych elementów w każdym programie CAD. Na pewno rysowaliśmy je wielokrotnie i to od samego początku nauki, do tego okręgi, prostokąty i jakieś łuki. Czym jest linia każdy widzi. Ma początek i koniec, zaczyna się w jakimś punkcie a w innym kończy. Do narysowania jej w ZWCADzie wystarczy wpisać alias L albo całe polecenie — LINIA. Na początku przygody z projektowaniem wydaje się być najbardziej przydatnym elementem, bo przecież z niej możemy stworzyć budynki, ramy, ogrodzenia albo sieci. Jeśli więc narysujemy prostokąt poprzez odpowiednią funkcję, to zobaczymy, że składa się z czterech linii, prawda? No nie prawda.

Przykład polilinii w programie ZWCAD

 

 

Bo jak pewnie wszyscy wiemy, istnieje coś takiego jak polilinia. I ta polilinia ma dodatkowe właściwości, które mogą się okazać niezwykle przydatne. Nie bez powodu wielokąty są wstawiane właśnie w formie polilinii.

 

Czym więc jest ta polilinia?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to zbiór połączonych linii oraz łuków, tworzących jeden długi obiekt — polilinię. W ZWCADzie wywołujemy ją poleceniem PLINIA albo aliasem PL. Ona również musi mieć jeden początek i jeden koniec, jednak może składać się z wielu odcinków albo łuków. Każdy z jej wierzchołków ma swoje współrzędne, wysokość, szerokość itp. Jeśli polilinia tworzy zamknięty obszar jak np. prostokąt, to bardzo łatwo możemy odczytać jej powierzchnie. 

 

Zmiana szerokości polilinii poprzez punkty

 

 

ZWCAD umożliwia też modyfikacje szerokości wierzchołków, tak by zmieniać kształt naszej polilinii. Logicznym jest więc uznać, że to właśnie polilinia jest lepsza i ma więcej zastosowań. 

 

Jednak czy na pewno?

Nie do końca. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy a ich zastosowanie zależy od konkretnej sytuacji. Łatwiej sprawdzić powierzchnie ogrodzenia, kiedy narysowane jest za pomocą polilinii. Z drugiej strony, jeśli mamy długi segment stworzony z linii i trzeba wykasować jego fragment, można to zrobić poprzez proste zaznaczenie i usunięcie. 

 

Usuwanie linii w ZWCADzie

 

 

Jeśli jednak mamy obszar wypełniony budynkami, raczej wygodniejsze dla nas będzie, by składały się z polilinii. Spójrzmy na przykład poniżej:

 

Obszar i pole polilinii na rysunku CAD

 

 Mamy tutaj obszar składający się z jednej zamkniętej polilinii. Dzięki temu w panelu właściwości widzimy jego pole i długość. Spójrzmy więc jak wygląda inny budynek, tym razem składający się z kilku linii:

 

Obszar i pole linii na rysunku CAD

  

Jak widać mamy tutaj kilka osobnych elementów, jednak nie mamy tutaj najważniejszych wartości. Czy można zatem w dowolnym momencie zamieniać polilinię w linię i odwrotnie?

 

Tak, można zamieniać polilinię w linię i odwrotnie

Zacznijmy od rozbijania elementów na części składowe. Będzie nam do tego potrzebne polecenie ROZBIJ albo alias w postaci X (od explode). Zaznaczamy polilinię, wpisujemy X i potwierdzamy Enterem. Nasz obiekt zamienił się na zbiór linii i łuków o tych samych wartościach.

 

Przykład rozbijania polilinii w ZWCADzie

 

 

Proste? Pewnie że tak. Rozbijać możemy też inne obiekty jak np. splajny, bloki czy kreskowanie. Zdecydowanie jest to polecenie, które warto znać. 

Do połączenia obiektu w polilinię w ZWCADzie będzie nam potrzebna funkcja POŁĄCZ albo jej alias — J (od join). Należy wybrać te elementy, które chcemy złączyć, wpisać J i potwierdzić Enterem. W efekcie powstanie nam ładna, długa polilinia.

 

Tworzenie polilinii w programie ZWCAD

 

 

Należy zauważyć, że tutaj mogą się pojawić problemy, np. jeśli linie nie będą połączone to nie uda się zrobić z nich polilinii. Dlatego warto korzystać z Lokalizacji względem obiektu.

Czy już wszystko na ten temat zostało powiedziane? Zdecydowanie nie.

 

Edycja polilinii

Omawiając temat polilinii nie sposób pominąć polecenie EDPLIN, które służy do bardziej zaawansowanych akcji na tym obiekcie. 

 

Edycja polilinii poprzez funkcje EDPLIN

 

 

To menu pozwala na wiele ciekawych rzeczy. Możemy łatwo zamienić polilinie w splajn i odwrotnie. Możemy ją zamknąć, by łatwo sprawdzić jej pole. W tym menu możemy także odwrócić jej kierunek czy dołączać inne obiekty, które staną się częścią tej polilinii. 

Na naszym kanale Youtube, ZWCAD Polska, zamieściliśmy poradnik obejmujący zagadnienia z tego artykułu wraz z przykładami użycia. Zachęcam do obejrzenia.

 

 

ZWCAD 2025 - ceniona alternatywa CAD
ZWCAD to znakomita alternatywa dla znanego programu CAD. Obsługuje zarówno pliki DWG jak i DXF również w najnowszym formacie. Dostępna jest licencja komercyjna bezterminowa z dobrowolnymi aktualizacjami. Już teraz możesz pobrać program i pracować. 30 dni testów z pełną funkcjonalnością, a później program CAD zamieni się w szybką przeglądarkę plików z możliwością tworzenia rysunków do 1000 obiektów.  

Kupuję program Kupuję aktualizacje 

 Pobierz ZWCAD 2025 PL  Pobierz ZWCAD 2025 EN