Polilinia to linia łamana złożona z segmentów prostych lub łukowych. Segmenty polilinii stanowią jeden obiekt.
W miejscu połączenia segmentów polilinii znajduje się punkt, za pomocą którego możemy zmieniać kształt polilinii.
Polilinie są bardzo wygodne podczas projektowania w programie CAD.
Możemy obrysować polilinią np. granicę działki lub przebieg rurociągu. Jeśli klikniemy w jeden segment polilinii to zaznaczy się cała polilinia.
Czasami jednak odległość pomiędzy punktami jest bardzo mała, nawet na prostych odcinkach i zachodzi potrzeba uproszczenia polilinii - zmniejszenia zagęszczenia punktów.
Spis treści:
Do czego służy upraszczanie polilinii?
Dokładność upraszczania polilinii
Pobierz teraz program do upraszczania polilinii
Do czego służy upraszczanie polilinii?
Upraszczanie polilinii to zmniejszanie liczby segmentów polilinii w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu zmienić jej kształt.
Czasami bowiem, zachodzi potrzeba ograniczenia liczby segmentów polilinii, np. w przypadku gdy otrzymujemy pliki dwg po konwersji z innego programu CAD lub gdy polilinie powstają w wyniku skanowania.
Zagęszczenie punktów na takich poliliniach jest zbyt duże, nawet prosty odcinek może składać się z kilkuset segmentów. Wpływa to negatywnie na szybkość pracy oraz czytelność rysunku.
Na rysunku poniżej pokazaliśmy polilinię składającą się z wielu segmentów oraz tę samą polilinię po uproszczeniu.
Jak uprościć polilinię?
Do ograniczenia liczby punktów posłużyliśmy się naszą bezpłatną autorską aplikacją do upraszczania polilinii. Wystarczy wywołać funkcje i wskazać polilinię do uproszczenia.
Dodatkowo możemy określić dokładność upraszczania polilinii.
Dokładność upraszczania polilinii
W naszej aplikacji wprowadziliśmy możliwość ustawienia dokładności upraszczania polilinii. Wartość tego parametru oznacza pole powierzchni pomiędzy 3 kolejnymi punktami polilinii (rysunek poniżej).
Jeśli to pole jest mniejsze niż zadane, to punkt środkowy polilinii jest usuwany.
Dokładność możemy zmienić po uruchomieniu polecenia UPROŚĆPOLILINIĘ w pasku poleceń wpisując literę D i podając wartość dokładności.
Dokładność upraszczania trzeba dopasować do wielkości polilinii. Inna będzie dla polilinii o długości 10 jednostek, a inna dla długości 10000 jednostek.
Na rysunku poniżej pokazaliśmy wynik upraszczania polilinii złożonej z 734 punktów o wysokości 160 jednostek z różnym ustawieniem dokładności.
W górnym wierszu pokazaliśmy oryginalną polilinię. W wierszu poniżej znajdują się polilinie uproszczone z zadaną dokładnością.
W ostatnim wierszu nałożyliśmy na siebie polilinię przed i po uproszczeniu.
Możemy zauważyć, że odpowiednio dobrana dokładność pozwoliła w tym przypadku na znaczne (nawet ponad 90%) ograniczenie liczby punktów przy niewielkiej zmianie geometrii.
Pobierz teraz program do upraszczania polilinii
Zobacz jak wczytać i uruchomić skrypt w ZWCAD.
Skrypt wymaga do działania ZWCAD 2024 Professional.