ZWCAD 2025 wprowadził nowe narzędzie do automatycznego rysowania obiektów CAD takich jak linie, polilinie, łuki itp. z obrazów rastrowych.
Przyjrzyjmy się temu, w jaki sposób działa wektoryzacja w ZWCADzie i jak wiele potrafi
Na wstępie warto zaznaczyć, że narzędzie to dostępne jest w podstawowej wersji w programie ZWCAD 2025 Professional i MFG, natomiast istnieje również bardziej rozbudowana wersja do zakupu osobno.
W tym artykule jednak przyjrzymy się temu, co oferują bazowe wersje naszych programów CAD.
Spis treści:
Czym jest narzędzie do wektoryzacji rastrów?
Czym jest narzędzie do wektoryzacji rastrów?
Jest to zbiór poleceń, które umożliwiają łatwą i szybką konwersję obrazów do obiektów CAD takich jak linie, łuki, polilinie i okręgi. Program odczytuje geometrie z wstawionych obrazów i przerysowuję ją do programu. Użytkownik może wtedy za pomocą specjalnych narzędzi poprawić wynik przed zatwierdzeniem. Oczywiście lepszej jakości rysunki dadzą lepsze rezultaty, ale nawet odręczne mapy czy rysunki w słabej rozdzielczości dadzą radę. Bazowa wersja obsługuje rozdzielczość do 2048 x 2048 pikseli.
Wektoryzacje można uruchomić na trzy sposoby:
- Poprzez polecenie VECTORIZATION:
- Ze wstążki:
- Z menu klasycznego:
Następnie użytkownik zobaczy pasek postępu, po którym program zapyta o to, czy modyfikować rysunek.
Edycja wyników wektoryzacji
Po zakończeniu konwersji rysunku oprogramowanie wyświetli zapytanie o to, czy modyfikować rysunek. Można to zrobić, albo zakończyć proces wektoryzacji.
Modyfikacja rysunku polega na łączeniu linii, które mogły zostać oddzielone a powinny być razem itp.
Modyfikacje przekonwertowanego obrazu można zrobić również poprzez polecenie VECTORIZATIONRECTIFY lub funkcję Wersja wyników wektoryzacji na wstążce, lub w menu klasycznym.
Po wybraniu funkcji w wierszu polecenia będą pokazane dostępne opcje:
- Przerwij – we wskazanym miejscu polilinia zostanie przerwana, dzieląc się na dwie.
- Scal – proces odwrotny, łączy dowolne rozdzielone polilinie, które się stykają.
- Połącz – umożliwia łączenie dwóch końców wybranych polilinii.
Konfiguracja
ZWCAD ma wiele opcji wektoryzacji, które można dostosować w ustawieniach. W tym celu należy uruchomić funkcje z menu klasycznego lub wstążki albo wpisać polecenie VECTORIZATIONOPTIONS.
W widocznym menu można tworzyć własne profile z różnymi ustawieniami. Przycisk Edycja… odpowiada za konfiguracje ustawień użytkownika.
Same opcje ogólne w podstawowym ZWCADzie są następujące:
Tryb wyodrębniania odpowiada za rozpoznawania szerokich linii na rysunku. Wyodrębnianie linii środkowych przydaje się głównie w częściach mechanicznych albo na mapach, a wyodrębnianie obrysów bardziej przydaje się przy szerszych obiektach.
Typ konwersji odpowiada za sposób umieszczania obiektów na warstwach. Rysunek CAD to tryb przydany wszędzie poza mapami topograficznymi i jest dostępny tylko przy wybraniu wyodrębniania linii środkowych, natomiast linie konturu przydają się w przeciwnym wypadku – przy mapach.
Interakcja podczas wektoryzacji to zakładka, gdzie można wybrać obszary obrazu, które mają zostać zignorowane podczas wektoryzacji.
Następnym panelem jest Binaryzacja. Limit globalny należy ustawić wtedy, gdy obraz jest ostry i linie są wyraźnie widoczne, natomiast Limit lokalny wtedy, gdy obraz jest słabej jakości i mało czytelny.
Proces krótkiej linii to panel związany z krótkimi odcinkami na rysunkach. Można w tym miejscu ustalić co program ma robić z małymi fragmentami linii oraz jaką mają długość. Można zdecydować o przeniesieniu ich na osobną warstwę albo od razu usunięciu.
Zostaje jeszcze ostatnia rubryka, w której można wybrać kolor tła i gładkość połączeń pomiędzy fragmentami linii.
Jest jeszcze zakładka Dopasuj, gdzie można ustawić szczegóły dotyczące tworzonych obiektów.
Obsługa linii dopasowania to wygodne narzędzie do konwersji rastrów do linii. Ustawienie obsługi orto pomoże naprawić linie, które mogłyby być nieprecyzyjne narysowane ze względu na słabą jakość skanu czy zdjęcia. Można także dostosować zakres korekcji, maksymalnie do 20 stopni.
Łuk dopasowania to opcja, która umożliwia zmianę łuków na linię, jeśli ich wartość będzie poniżej ustalonej.
Okrąg dopasowania służy za konwersje kół na okręgi.
Polilinia dopasowania umożliwia konwersje długich segmentów połączonych linii do polilinii.
Przykłady zastosowań
Poniżej kilka grafik z zastosowaniem tego narzędzia w podstawowej wersji programu ZWCAD 2025 Professional i MFG.
Należy pamiętać, że podstawowa wersja jest ograniczona do rozmiaru 2048 x 2048 pikseli i nie rozpoznaje tekstu.
Konwertowanie tekstu na grafikach jest dostępne od pełnej wersji nakładki ZWVectorization.