Dodawanie tolerancji geometrycznej
ZWCAD umożliwia wstawianie symboli tolerancji geometrycznej. Odpowiadają one za obrazowanie możliwych odchyłek kształtu obiektu. Specjalnym poleceniem do tego celu jest TOLERANCJA, jednak można także wykorzystać polecenie LODNIES do stworzenia linii odniesienia.
Sama ramka składa się z kilku elementów.
Poniżej pokazane są dostępne w programie symbole cech geometrycznych:
Po wpisaniu wartości i parametrów powstanie taka ramka:
Przed wymiarem można umieścić symbol średnicy, a także za pomocą oznaczenia wprowadzić warunek materiału. Symbol M odpowiada za warunek maksimum materiału, czyli możliwość zwiększenia wskazanej wartości odchyłki geometrycznej ponad pokazany w ramce tolerancji limit. Z drugiej strony jest symbol L (warunek minimum materiału), który jest jego przeciwieństwem. Symbol S to zastosowanie ramki tolerancji bez żadnego modyfikatora pola tolerancji.
Baza odniesienia to zbiór wartości określanych przez projektanta jako punkt odniesienia. W programie można podać trzy wartości, które powinny zachować priorytet ważności od lewej strony.
Podczas tworzenia wymiarów z tolerancją w ZWCADzie, można ją zastosować na kilka sposobów. Poprzez polecenie WYMSTYL można kontrolować takie szczegóły jak umieszczenie wymiaru, ilość miejsc dziesiętnych czy sposób umieszczania wymiaru. Poniżej przykład zastosowania dwóch różnych rodzajów tolerancji:
Tabele
ZWCAD wspiera także tworzenie tabel. Tabele to zbiory komórek podzielone na wiersze i kolumny a za konkretny wygląd stylu tabeli odpowiada STYLTABELI. Same tabele można w łatwy sposób edytować, podobnie jak w MS Excel. Można dodawać/odejmować kolumny albo wiersze, podobnie z zawartością komórek.
Po stworzeniu obiektu za pomocą polecenia TABELA pojawi się także wstążka, na której znajdują się wszystkie opcje edycji tabeli:
Po wybraniu komórki, będzie można skorzystać z opcji dodawania wierszy albo kolumn w różnych miejscach, zależnych od funkcji. Przykładowo, po zaznaczeniu komórki i wybraniu funkcji umożliwiającej umieszczenie kolumny z prawej, powstała nowa kolumna.
Kolejnym przydatnym narzędziem w ZWCADzie jest scalanie komórek. Przytrzymując klawisz Shift i wybierając komórki można zaznaczyć kilka jednocześnie. Wtedy polecenie Scal komórki połączy je w całość. Przykład poniżej:
Narzędzia z kategorii Style komórek pozwalają na łatwe dostosowanie wyglądu i stylu pojedynczej komórki, a następnie przeniesienie tego na inne. Służy do tego funkcja Dopasuj komórkę - po zaznaczeniu właściwej należy włączyć polecenie, a następnie można wybierać komórki, które mają zostać zmienione zgodnie z oryginalnym wzorem. Przeniesione zostaną takie właściwości jak umiejscowienie tekstu, kolor tła czy czcionka.