Linia
Dostępne słowniki:
Termin | Definicja |
---|---|
Linia | ![]() Pozwala na utworznie linii w przestrzeni 3D.
Aby skorzystać z funkcji wymagane jest wybranie opcji: W przypadku 2 punktowej linii należy wskazać 1szy punkt oraz 2gi punkt. W Ustawieniach możemy posłużyć się płaszczyzną Odniesienia. Może to być płaszczyzna lub płaska powierzchnia (sciana). Gdy korzystamy z Odniesienia, możemy również wykorzystać opcje Rzutuj na płaszczyznę. Nie zaznaczając tej opcji, linia znajdzie się na równoległej płaszczyźnie do wybranej płaszczyzny wraz z punktami. Opcje Wyrównaj do płaszczyzny i Rzutuj na płaszczyznę są używane w metodzie rysowania linii za pomocą dwóch punktów. W tym poleceniu, jeśli chcesz wyrównać lub rzutować linię względem płaszczyzny, musisz najpierw wybrać płaszczyznę wyrównania, a dopiero potem dwa punkty. Linia wzdłóż kierunku Wybieramy Linię odniesienia a następnie 1szy punkt oraz 2gi punkt.
Równoległa linia Wybieramy Linię odniesienia, a następnie 1szy punkt. Po jego wskazaniu możemy zmodyfikować płaszczyznę, na której będzie znajdować się Linia równoległa. Chwytamy wcześniej zdefiniowany 1szy punkt i przeciągamy go w kierunku płaszczyzny, która nas interesuje. Może być to płaszczyzna powyżej lub poniżej punktu lub po lewej lub prawej stronie punktu Długość linii definiujemy 2gim punktem. Możemy teraz wstawić wartość Odsunięcia od Linii odniesienia.
Prostopadła linia Wybieramy Linię odniesienia, a następnie 1szy punkt. Wraz z Linią odniesienia definiuje on płaszczyznę, na której będzie tworzona linia prostopadła. 2gi punkt wskazuje jej długość. Jest to odcięcie linii równoległej do Linii odniesienia w przestrzeni 3D.
Linia pod kątem Wybieramy Linię odniesienia, a następnie 1szy punkt. Definiujemy Kąt. Jest on mierzony od punktu wyznaczającego linię równoległą do Linii odniesienia. 2gi punkt definiuje długość Linii pod kątem.
Punkt środkowy Wybieramy 1szy punkt oraz 2gi punkt. Możemy posłużyć się jak w pierwszym przypadku płaszczyzną Odniesienia, Rzutowaniem na płaszczyznę oraz Punktami na wyrównanej płaszczyźnie.
|